Web Tasarım Nasıl olmalı?

web-dizaynİyi bir web tasarım için aşağıdaki şartların sağlanması gereklidir. Her şeyden önce bir web sitesinin grafik arayüzü, kullanılan renkler, menü ve erişim yapısı, programlama altyapısı, özellikle arama motorları dünyasında ve ülkemizde lider konumda olan Google arama motorunun istediği kriterlere uygun ve aynı zamanda kullanıcı dostu, yani kullanıcının zorlanmayacağı şekilde oluşturulmalıdır.

Orjinal web tasarımı

Web tasarımı özgün ve size özgü olmalıdır. Mutlaka müşterinin web sitesi, kendi sektöründe sayısız kez yapılmış tasarımlardan farklı ve kendine özgü olmalıdır. İnternet gibi, sayısız web sitesinin olduğu bir platform da, web sitesinin özgünlüğü, hem tasarım, hemde içerik özgünlüğü olarak sunulmalıdır. Web’de önde gelen sitelerin tamamını incelendiğinde, özgünlükten asla ödün vermedikleri görülür. Arama motorlarında üst sıralarda yer almak içinde özgün metinler yayınlanmalıdır.

Responsive (Uyumlu) Web Tasarım

Responsive web tasarım, duyarlı, uyumlu web tasarım anlamına da gelir. Son yıllarda adını sıkça duyduğumuz bu web tasarım şekli mobil cihazların gelişimiyle dünyada ve ülkemizde popüler oldu. Responsive tasarım, web sitesinin mobil ve tablet cihazlardan girildiğinde, site içindeki resim, yazı gibi elementlerin ekran genişliğine göre yeniden şekillenip ekrana tam oturması ile oluşur.

Bilindiği gibi web sitelerine mobil cihazlardan girildiğinde, ziyaretçiler siteyi görüntülemekte ve gezmekte güçlük yaşarlar. Eğer girdikleri site responsive yada mobil site değilse, okumak istedikleri alanı ancak zoom yaparak, kısıtlı bir alanı görüntüleyebilirler ve kullanım zorluğu çekerler. Site menülerini gezmekte oldukça zordur ve menüler mobil uyumlu olmadığı için genellikle gitmek istedikleri linki bulamayabilirler. Mobil cihazlardan girişlerin çoğaldığı günümüzde, tüm siteler ya mobil uyumlu olmalı yada mobil sürümleri bulunmalıdır.

İçerik

Kurumların web sitesi, bir nevi o kurumun müşteri temsilcisidir. Müşteriler ile web üzerinden ne kadar iyi kontak kurulabilirse, kurumun itibarı, tanınırlığı ve dolayısıyla satışları o kadar artar. Potansiyel müşteriler ile net, güvenilir ve kendilerini özel hissedecekleri bir dille konuşmanın yolu, iyi hazırlanmış bir içerikten geçer. Müşteri kurumun web sitesinde dolaşırken, kırık linkler, çalışmayan sayfalar, hatalı metinler, kötü tasarım ve anlaşılmayan bir kurguyla karşılaşırsa o kurumla ilgili ilk izlenimi pek de iyi olmayacaktır.

Web sayfalarında kullanılan gereksiz başlık ve firmayı tam olarak anlatmayan ve genelde özgün olmayan içerik ve resimler, web sitesinin başarısız olmasına sebep olur. Web sitesinin başarılı olmasında, sitedeki yazılı ve görsel içeriğin özgün olması ve sitenin amacının doğru olarak ifade edilmesi öncelikle en önemli faktördür ve bu anlatılan kurallara uygun olarak hazırlanan bir google dostu web sitesi için başarı kaçınılmaz olur!