seoSEO Uzmanı yada SEO Danışmanı,  web sitenizin arama motorların da kalıcı ve erişilebilir olmasını sağlar. SEO Uzmanı sitenizin faaliyetleri veya amaçları doğrultusunda istediğiniz anahtar kelimeler de arama motorları sonuç sayfalarında üst sıralara çıkmanızı ve hedeflenen anahtar kelimelerde, ilk sayfalarda yer almanızı sağlayacak olan SEO çalışmasını yapar, çeşitli yöntemler kullanarak hitinizi artırır, sitenizin trafiğini sıklaştırır, artan ziyaretçi sayısı sayesinde, hedeflenen kitle ile firmanızı ve ürünlerinizi buluşturur. İyi bir SEO Uzmanı kısa süreli çözümleri değil, uzun süreli ve kalıcı, sağlıklı sonuçlar veren çözümleri uygular ve takibini sürdürür. SEO Uzmanı bu takibi ve arama motorlarının yaptığı strateji değişikliklerini yorumlayıp, gerekirse o stratejilere uygun yeni yöntemler oluşturabilecek bilgi birikimine ve tecrübeye sahip kişidir. Arama motorları aramaların da sitenizin tanınması ve öncelik kazanması için yapılması gereken uygulamalar ve stratejilerin toplamına SEO ( Search engine optimization ) yani arama motoru optimizasyonu çalışması, kısacası SEO diyoruz. Arama motorları arasında, en popüler ve en çok tercih edilen arama motoru tabi ki Google dir. Bu yüzden yapılan çalışmaların Google Uyumlu SEO çalışması olması çok önemlidir.

 

SEO Uzmanı Nasıl Çalışır

seo-uzmaniSEO çalışması, aşama aşama sürdürülen ve sabır gerektiren bir süreçtir. Öncelikle rakip siteler ve yapılan işin piyasası araştırılıp, değerlendirilir. Site analiz edilir ve tespit edilen eksikleri giderilir. Daha sonra tanıtımları ve toplistlere, dizin ve rehberlere kayıtları yapılır ve backlink alımları gerçekleştirilir. Mükemmel bir tanıtım ve etkileşim alanı olan sosyal medya platformlarında gerekli çalışmalar yapılır. Basit ve temel başlangıç işlemleri olarak bahsettiğimiz bütün bu işlemlerden sonra, SEO Uzmanı kendi mesleki bilgi birikimini, deneme yanılma süreçlerinde kazandığı tecrübe ve google algoritmalarını yorumlama ve uygulama becerileriyle seo sürecini başlatır ve tüm bu aşamaların takibini, değerlendirmeleri ve bu süreçte nerede, nasıl bir strateji izlenmesi gerektiğinin planlamasını yapar ve uygular. Olası sonuçları tahmin edebilme yeteneği ve mesleki tecrübe ile harmanlanmış özenli bir çalışma, bir SEO Uzmanı için gerekli ve vazgeçilmezdir..

Neden İlk Sıra

seo-ilk-sayfaGoogle ’da ilk sayfalarda çıkmak iki şekilde mümkündür; bunlardan birincisi, günlük yüksek bütçeli adwords ilanları ile gerçekleşir ve ilanınız ilk sayfada çıkar ve bu işlem siz reklam verdikçe devam eder. İkinci yöntem ise sitenize profesyonel seo çalışması yapılmasıdır. Böyle bir çalışma sitenizi, hedeflenen anahtar kelimelerde ilk sayfaya çıkaracaktır. Bu yöntem, yüksek reklam maliyetlerinden kurtulmanın en etkili şeklidir ve konum açısından ilk sayfa reklamı kadar önemli bir potansiyele, reklam ücreti ödemeden sahip olma halidir diyebiliriz. Bunun farkında olan firmalar,  google aramalarında ilk sıralarda çıkma fikrine yöneliyorlar. Google aramalarında üst sıralar da çıkmak, belli bir Google SEO Uzmanı tarafından, Google stratejilerine göre yapılan, titiz bir SEO çalışması ve emek gerektiren bir süreçtir. Bu zor ve zahmetli süreç, planlı ve programlı çalışma, gözlemleme ve yetenek gerektirir. SEO alanında uzman olan kişiler, kendilerini sürekli geliştirmek ve arama motorları’ nın algoritmalarını takip etmek ve onları yeniden yorumlamak zorundadır. Çünkü arama motorları belli dönemlerde algoritmalarını değiştirirler ve sıralama kriterlerinde değişiklikler yapabilirler. Amaçları, arama motorların da üstlere çıkmak için yapılan ve doğal olmayan yöntemlerin uygulandığı SEO çalışmaları sonucu, arama motorlarını kandıran yöntemler yerine, kullanıcının takip etmek istediği, ilgisini çeken ve özgün içeriklerle dolu siteleri teşvik etmektir. Yapay çözümler, kısa süreli çözümler ve kısa sürede yükselmeler, her zaman tehlikeli ve uzun vadede yararsızdır. Yapay Seo yerine bu işin uzmanı kişiler tarafından yönetilen ve sürdürülen Doğal SEO  uygulamaları, uzun vadede hem daha kalıcı, hem de daha etkilidir. Diğer türlü doğal olmayan korsan yöntemlerle yapılan ve kısa vadede sıralamada yükselmesi sağlanan siteler bir süre sonra, arama motorları tarafından filtreye takılmaya, yani sonuç sayfalarından dışlanmaya mahkumdurlar!

SEO Uzmanı