Mobil Uyumlu Siteler

mobil-uyumlu-tasarimMobil uyumlu site, veya bir başka deyişle, mobil web tasarım en çok merak edilen konulardan bir tanesi. Özellikle mobil iletişim teknolojisindeki ilerleme ve akıllı telefonların bir anda yaygınlaşması sonucu, web dünyamıza yeni bir kullanım biçimi getiren responsive, yani esnek ve her ekran boyutuna uyumlu web tasarım yazılımları sayesinde gördüğümüz ve arama motorlarının ve tarayıcıların göz bebeği konumunda olan bu mobil uyumlu web siteler ile ilgili neler biliyoruz ve bildiğimiz her şey yeterince doğru mu? Ya da mobil uyumdan kast edilen nedir, ve biz bundan ne anlamalıyız?

Mobil Uyumlu Site Nedir, Ne Değildir?

Mobil uyumlu site, her türlü ekran tarayıcı boyutunda sorunsuz açılan, tasarımı bozulmayan ve kullanıcı kolaylığı açısından en ideal ve kolay kullanımlı web sitesidir. Yani mobil uyumlu site, tüm mobil ekranlarda sorunsuz açılabilmelidir. Mobil uyumlu siteler her türlü ekran boyunda ki çeşitli mobil cihazlar da sorunsuzca dolaşılabilen sitelerdir. Bundan kasıt, ekrandaki sayfanın, büyütmeye ve sağa sola kaydırmaya gerek olmadan gezilebilmesidir.
Mobil uyumlu siteler, tüm web içeriğini olduğu gibi yansıtan web siteleri değildir. Mobil uyumlu site de, hangi içeriği, hangi ekran boyutunda sunulacağı belirlenerek, mobil ekran küçüldükçe en uygun içerik sunulur, yani kullanıcı odaklıdır. Mobil uyumlu sitede ki tüm görsel objeler, özel olarak düzenlenerek optimize edilir ve bundan dolayı mobil cihazlarda hızlı açılır. Yazı büyüklüğü okunamayacak kadar küçük ya da büyük olmaz. Mobil cihazlarda, yazı büyüklüğü mobil cihazlara özel olarak tasarlanmıştır.